Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie roku 2016/Summary 2016

Hello all, 
so the date is 01.01.2017 and we begin the year with a new summary. Yesterday, we got to know what I have managed to paint during December and today we will take a look at the whole past year!
All in all, I have managed to post 121 post during 2016. This is quite a result taking into consideration the fact that throughout the 4 years of blogging I have posted 172 posts. Of course 2016 was special due to my participation in our 30-days blogging challenge during September but still the result is something I am proud of. As for the increase in content I would like to thank all of the visitors but especially Marian from Maniexite, Bartek form ShadowGrey, Michał from DwarfCrypt, Dominik from KostkaDomina, QuidamCorvus, TheFantasyHammer and last but not least Phil R. Thanks to your ongoing support I found the strength and will to push on!

The blog statistics also increased during this year. These might be small numbers compared to some of you gals and boys but first MaleFigurkowo reached 10,000 and later during this year 20,000 visits and this without too much investment of time and resources when it comes to advertisement on wargaming groups in different social media. 

Speaking of social media and a few changes/tweaks to the blog I have created a Facebook feed for the blog and so far reached a number of 46 followers. Not bad taking into consideration the fact that the number is slowly increasing. I use Facebook to share posts that appear on the blog and also to post pictures of some work in progress (please note they disappeared from the blog) and inboxes of there are any. Despite sharing my work in various painting groups, however, the number of followers did not increase significantly neither has the number of blog visits. This can mean that either my painting does not appeal to a wider audience or the models that I work on are not interesting. 
When it comes to Google+ the number of observers increased to 28 and of followers to 71. I use G+ mainly to share posts in one tabletop games related group. I noticed a tendency that people will give a + on the shared post but rarely will do the same on the blog itself. This is probably connected to my shift towards Disqus from G+ comments.
I find Disqus a very useful and easy to operate tool that should increase interaction between users on the blog. You do not need to tick anything to get notification if someone reacted to your comment and it allows you to comment as a user of different platforms by simply clocking on an appropriate icon. Yet, after changing the comment system from G+ comments to Disqus a drop of the number of comments became apparent. I do not know why this happened, maybe people are afraid to use something they do not know, but believe me Disqus is so much better than Google comments and is here to stay. ;-)

One shift clearly visible from more ore less September is the increasing number of Warmachine and Hordes related stuff. This also influenced the number of visits and comments in a negative way but I have decided to specialize the blog a bit and focus mainly on Warmachine. I do believe, as Maniek pointed out, that I am the only regularly posting blogger when it comes to Warmachine in the Polish blogging community. The sole intention is to promote this imho  great system and provide an alternative to the GW stuff that we can most often see on the web. With this in mind I hope to continue this trend, despite the odds.

The previous year had also seen an improvement of my painting skills, at least a bit. It seems practice makes perfect, but also buying an airbrush contributed to better painting results.

In 2017 I plan to paint more figures from the Privateer Press range but also focus a bit more on GW products including Blood Bowl, Skavens and Stormcast Eternals when it comes to Fantasy stuff and my Dark Angels when it comes to the grim future. I hope to maintain a steady number of 6-9 posts per month.

In the end I would like to thank you once again for all the visits and comments. Happy New Year :)

Cześć i czołem,
nastał 01.01.2017 i przyszedł czas na nowe podsumowanie, które mam nadzieję stanie się świecką tradycją na tym blogu. Wczoraj przyjrzeliśmy się mojej działalności w grudniu, a dzisiaj podsumujemy cały poprzedni rok. Ogólnie udało mi się opublikować 121 postów w 2016 roku. Wynik uważam za zacny, biorąc pod uwagę, że przez cztery lata blogowania udało mi się opublikować łącznie 172 posty. Oczywiście, poprzedni rok był wyjątkowy pod tym względem ze względu na 30-dniowe Wyzwanie Figurkowe, które odbyło się we wrześniu, ale mimo wszystko jestem dumny z osiągniętego rezultatu. W odniesieniu do znacznego wzrostu mojej aktywności blogowej chciałbym na wstępie podziękować wszystkim odwiedzającym, ale w szczególności (kolejność przypadkowa): Marianowi z Maniexite, Bartkowi z ShadowGrey, Michałowi z DwarfCrypt, Dominikowi z KostkiDomina, QuidamCorvusowi z DanseMacabre, TheFantasyHammer, Imarthilowi z jego Kuźni oraz Philowi R. Dziękuję Wam za wsparcie, inspirację i siły do dalszego działania!

Oprócz wzrostu liczby postów zwiększyła się również liczba odwiedzin. Może licznik pokazuje mały wynik w porównaniu do niektórych dziewczyn i chłopaków, ale MałeFigurkowo zaliczyło w tym roku najpierw 10,000, a później 20,000 tysięcy odwiedzin i to wszystko bez większej inwestycji w media społecznościowe i powiązane z nimi grupy hobbystyczne.

Jak już mowa o mediach społecznościowych i innych małych zmianach na blogu to rok 2016 przyniósł na bloga Facebooka, na którym uzbierało się Was 46. Nie jest źle, a i liczba choć powoli, rośnie. Facebook oczywiście służy mi do dzielenia się z Wami nowościami na blogu, ale także już tylko wyłącznie tam pojawiają się zdjęcia WIP i nielicznych inboxów jeśli nie ma do nich recenzji. Pomimo dołączenia do różnych grup zainteresowania na Facebooku i udostępniania tam swoich prac liczba lubiących blog nie zwiększyła się drastycznie pomimo ewidentnie większych zasięgów. Oznaczać to może, że albo moje malowanie jakoś nie przypada do gustu, albo po prostu jego tematyka nie jest interesująca.
Odnośnie Google+ to liczna obserwujących zwiększyła się do 28, a śledzących do 71. Używam tego medium do dzielenia się nowymi wpisami z jedną z grup malarskich. Zauważyłem, że ludzie mają tendencję do rozdawania + na udostępnianych postach, ale już nie na oryginalnym, czyli na blogu. Spadła również liczba komentarzy, co pewnie powiązane jest częściowo z moim przejściem z komentarzy Google na platformę Disqus.
Platforma ta jest moim zdaniem bardzo pomocnym narzędziem, które powinno w zamyśle zwiększyć interakcję pomiędzy użytkownikami. Nie trzeba nic zaznaczać, żeby dostać informację o tym czy ktoś zareagował na nasz komentarz i pozwala na komentowanie kontami z różnych platform co jest banalnie proste, bo wystarczy kliknąć na odpowiedni obrazek, żeby się zalogować. Pomimo tych udogodnień jakie oferuje Disqus liczba komentarzy spadła i to widocznie. Nie do końca to rozumiem, ale zakładam, że ludzie boją się używać narzędzi, których nie znają (chociaż jak pojawia się coś od GW, a nie PP, to Disqus nie stanowi bariery ;-)). Tak czy siak pójdę pod prąd, bo uważam, że Disqus jest lepszy od komentarzy Google i zostanie on na blogu na dobre moi mili.

Jeszcze jedna zmiana, która łatwo zauważyć to odejście od klimatów GW w kierunku Warmachine i Hordes. To niestety również negatywnie wpłynęło na komentarze i odwiedziny, ale zdecydowałem się wyspecjalizować ten blog właśnie w takim kierunku i skupić się na Warmachine. Uważam, za Mańkiem, że chyba jestem na chwilę obecną jedynym blogerem, który zajmuje się tą tematyką regularnie w polskiej blogosferze. Idea to oczywiście promowanie tego moim zdaniem rewelacyjnego systemu i stworzenie alternatywy dla najczęściej spotykanego w sieci GW. Mimo przeciwności będę nadal kontynuował pisanie o Maszynce.

Uważam również, może nieskromnie, że zeszły rok przyniósł znaczną poprawę moich zdolności malarskich. Jak to mówią praktyka czyni mistrza, ale również i narzędzia, a jak wiecie zakupiłem w tym roku aerograf.

Jeśli chodzi o rok 2017 to jak wspominałem nadal mam zamiar malować złom i plastik od Privateer Press, ale także malować Blood Bowl, Skaveny i Stormcast Eternals jeśli chodzi o klimaty fantasy i Dark Angels jeśli mowa o mrocznej przyszłości. Tyle od GW. Oczywiście jeszcze orki i gobliny do WarheimFS. Mam nadzieję również utrzymać miesięczną liczbę postów na poziomie 6-9.

Na koniec chciałbym podziękować Wam jeszcze raz za odwiedziny i komentarze. Szczęśliwego Nowego roku 2017! :)

Ok, so here's a list of all the posts presented by month
Lista postów z podziałem na miesiące

Styczeń/January
Marzec/March
Kwiecień/April

Czerwiec/June

Grudzień/December

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Warmachine & Hordes Podsumowanie tygodnia #31 / Warmachine & Hordes chosen of the week #31

Hello all, time for a new portion of chosen of the week from the Warmachine & Hordes community.


Cześć i czołem, czas na kolejne podsumowanie tygodnia Warmachine &  Hordes.


Privateer Press News/Nowości od Privateer Press
Insider 08-02-2017 GenCon
Podcasts/Podkasty
Painting with MenothJohn #166 Ragnarok Preramble, #166 Ragnarok,Lost Aspect #19 Gender Neutral Podcast,Crippled System #207 Iron Travis and the Company of Iron,Combo Smite #167 Grymkin full faction review, Muse on Minis MoM's Podcast #320 various topics connected to WWQ,Dark Guidance #26 Salty Rambling 2017,Fully Boosted #50 listener questions,Chasing the Dragonfather #7 Brave New World, Line of Sight #6 Practice, Practice, Practice,Beermachine Iron Kingdoms BeeRPG #18 The season finale,Murder of Crows #31 Steamroller 2017 Spectacular, Battle Reports/Raporty Bitewne
Mr Malorian Nemo3 vs Twins,Arcane Assist Kreoss2 vs The Child, Vlad1 vs Fyanna2,Druid's Dice Old Witch3 vs Old Witch2, The Heretic vs Hexeris2, The Her…

Warmachine & Hordes Podsumowanie tygodnia #56 / Warmachine & Hordes chosen of the week #56

Hello all, time for a new portion of chosen of the week from the Warmachine & Hordes community.


Cześć i czołem, czas na kolejne podsumowanie tygodnia Warmachine &  Hordes.


Privateer Press News/Nowości od Privateer Press
Insider 01-22-2018 January Dynamic UpdateInsider 01-23-2018 Getting Swamped Blindwater Content for the IKRPG Weekly Rumble Company of Iron
Podcasts/Podkasty
Painting with Menoth John #168 Antivaxxers and Painting,Line of Sight #31 Infantry Heavy Lists,Fully Boosted #70 ATC Winners Top of Two Grab a Brew, #71 ATC Team Canada,Dominate for Two 2018 Goals, Battle Reports/Raporty Bitewne
WarRoom PL Heretic vs Bradigus,Wargaming with LuckGod Thargosh2 vs Haley1,Not Snakes Gaming Kreoss3 vs Sorscha1,Advanced Maneuvers Goreshade1 vs Madrak3,Line of Sight Old Witch vs Old Witch, The Dreamer vs Haley2, Blogs/Blogi
Line of Sight January Dynamic Update Rundown,Avatar of Slaughter ADR and you: a practical guide,Wargaming with LuckGod Gwen Keller Painted,Misc/Różności

Formula P3 Pre…

Warmachine & Hordes Podsumowanie tygodnia #75 / Warmachine & Hordes chosen of the week #75

Hello all, time for a new portion of chosen of the week from the Warmachine & Hordes community.


Cześć i czołem, czas na kolejne podsumowanie tygodnia Warmachine &  Hordes.


Privateer Press News/Nowości od Privateer Press
Insider 06-05-2018 Lock & Load GameFest 2018 World Championships,Insider 06-07-2018 One and Only,Dev Hangout,Weekly Rumble,
Podcasts/Podkasty
Crippled System #238 Caster Draft Talk,Signs & Portents #11 Listener Questions,Battle Driven S3Ep9 more questions,Tangential with Tseng Tsu #1 Matt McWatters,Statistical Convergence #2 Axis,Blight Bringers #5 Getting into Legion,Battle reports/Raporty Bitewne Let's Try PoM Harbinger vs Thargosh1Severius2 vs Stryker2, Harbinger vs Carver,MrMalorian Champions Magnus2/OssrumWarRoom PL Fyanna2 vs Siege2, Thyra vs Abby1, Xerxis2 vs Vlad2, Blogs/Blogi
The Goomba Gamer Testing Esoteric Lists Gunny & Madrak2,Wargaming with LuckGod Hunter light warjack converted for competition winner, Blind Walker,Avatar of Slaughter L…