Przejdź do głównej zawartości

Warmachine Mk3 z punktu widzenia nooba #4 Co, jak i skąd?

Cześć i czołem,
postanowiłem zrobić małą przerwę w opisywaniu moich chwalebnych porażek w Warmachine Mk3 z ludźmi, którzy grają w to dłużej ode mnie. Temat dzisiejszego posta może coś sugerować, ale nie musi. W końcu ilu ludzi tyle skojarzeń. Wyjaśniam zatem co i jak. Chciałem się z wami podzielić informacjami o tym skąd właśnie owe informacje o systemie pozyskiwać. Przydatne zwłaszcza, jeśli wahamy się czy wejść w kolejny system. Dobrze oprócz zrobienia rozeznania czy ktoś w to gra w okolicy, poczytać sobie o systemie, popatrzeć na stylistykę, może nawet obejrzeć jakieś walk-through? W moim przypadku troszkę Polak mądry po szkodzie, bo ja np. kupiłem Cygnar, bo mi się podobały figurki tej frakcji i fluff. Nie myślałem na początku, że będę grał w Warmachine. Każdy oczywiście ma swoje sposoby na dowiadywanie się o systemie i najlepszym chyba jest jeśli jest taka możliwość przyjście do lokalnego sklepu/klubu, gdzie ludzie grają i po prostu popatrzeć i rozegrać partyjkę, albo dwie. Można również wiele dowiedzieć się z Internetu. I tu postaram się zebrać kilka źródeł od których uważam, że warto zacząć, albo zainteresować się jeśli już coś wiemy, a chcemy wiedzieć więcej. 

  1. Strony producenta, czyli Privateer Press.
    Strona główna producenta to www.privateerpress.com dlaczego? Po pierwsze, znajdziemy tutaj informacje o obu systemach jakim są Warmachine i Hordes.  W galerii możemy sobie przejrzeć stylistykę wszystkich figurek. Dodatkowo strona posiada swoje bardzo aktywne forum, gdzie zawsze można podyskutować i sporo się przy tym dowiedzieć. Poza tym, na stronie ukazują się informacje o najnowszych grach i figurkach, a także tzw. insidery, czyli zazwyczaj krótkie informacje o np. przyszłych zmianach, procesie powstawania miniatur, czy też wpisy z listami armii. 
    Druga strona, którą warto odwiedzić to allnewwar.com Strona ukazała się w tym roku jeszcze przed ukazaniem się 3 edycji i jej celem jest jej promowanie. Znajdziemy na niej bardzo dużo informacji o systemie. Darmowe podręczniki do Warmachine i Hordes w wersjach okrojonych o fluff, a także quiz! Quiz pomoże Nam w wyborze frakcji jeśli mamy problem z podjęciem decyzji.
    Na koniec jeszcze wspomnę o Skull Island Expeditions. Jest to oficjalny wydawca prozy. Znajdziemy tu książki wydane drukiem oraz ich wersje cyfrowe. Krótsze utwory dostępne wyłącznie w wersji cyfrowej. Dla miłośników fluffu.
  2. Polskie forum: Warmachina.com.pl
    Uzasadniać chyba wyboru nie trzeba, no ale... Po pierwsze, primo, jest po polsku. Po drugie, primo pozwala Nam zobaczyć kto, gdzie gra, a to w rezultacie pozwala Nam znaleźć graczy w miejscu zamieszkania lub okolicy. Dodatkowo znajdziemy tu informacje o turniejach, czy też zasady ogólnopolskiej ligi.
  3. Youtube
    Tutaj dużo nie podam linków, bo co za dużo to niezdrowo. Osobiście oglądam i polecam następujące kanały na youtube, dotyczące Warmachine & Hordes. Advanced Manouvers, ThevytheGreat czyli Way of the Swan, WarmaStream, Counter Slam, oraz oczywiście szczeciński WarRoomPL. Istnieje również oficjalny kanał PP. Jest tego oczywiście więcej, ale youtube daje tyle podpowiedzi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Filmy te mają jednak to do siebie, że często trzeba mieć jakieś pojęcie o grze, żeby zrozumieć to co się dzieje na stole. To samo tyczy się kategorii nr 4, czyli...
  4. Podcasty
    Jeśli ktoś lubi słuchać bardziej niż oglądać to polecam kilka podcastów. Pewnie jest ich więcej niż na poniższej liście, ale to już niech ponad to co podałem każdy szuka sam. Na start polecam oficjalny podcast PP jakim jest Primecast. Luźna formuła, informacje o nowościach, relacje z turniejów i konwentów, wywiady z osobami odpowiedzialnymi za gry PP i moim zdaniem perełka, czyli część poświęcona fluffowi, która kiedyś nazywała się Seacat Speaks (od nazwiska głównego gościa od fluffu), a obecnie ma mniej formalną nazwę Do dragons poop? ;-) Odsłuchałem w trakcie malowania wszystkie odcinki, które się do tej pory ukazały, a na moment publikacji jest ich 36. Inne podcasty, których warto posłuchać, a które skupiają się już bardziej na turniejach, raportach bitewnych i ogólnych przemyśleniach prowadzących dotyczących np. danego warcastera, albo jakiegoś combo to: Combo Smite, Chain Attack oraz Crippled System. Często posiadają one jeszcze swoje kanały video, gdzie można obejrzeć raporty bitewne. Przynajmniej tych mniej lub bardziej regularnie słucham, jeśli ktoś ma jakieś inne ciekawe linki proszę o podzielenie się komentarzami. Był też polski podcast, który ukazywał się na youtube, ale niestety umarł.
  5. Polskie sklepy
    Tutaj polecam dwa sklepy, w których najczęściej kupuję figurki do Warmachine. Pierwszy to vanaheim.pl Na towar zazwyczaj trzeba poczekać, ale jak do tej pory zawsze dostawałem wszystko co zamawiałem bez problemu. Drugi sklep to mgla.pl Sklep ten jest tańszy od vanaheim i ma mniejsze koszty przesyłki oraz więcej rzeczy na stanie. Problem pojawia się w momencie braku towaru na stanie. Trzeba dodać produkt do listy życzeń i czekać, aż pojawi się ponownie w ofercie, kiedy to można go zamówić. Osobiście rzeczy dostępne od ręki zamawiam w Mgle, a rzeczy, których nie ma biorę w Vanaheim, bo tam po prostu się zamawia i czeka, a nie czeka, aż sklep zrobi zamówienie u producenta i poinformuje Nas o dostępności przedmiotów.



    Jak zawsze zachęcam do komentowania. Do następnego!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Team Yankee Soviet T-64

 Hello friends,  some finished T-64 tanks from the Hammerfall Team Yankee Starter Set.Enjoy.  

Guild Ball Ball

Hello, today my first model for Guild Ball. The Ball. Cześć i czołem, dzisiaj pierwszy model do Guild Ball. Piłka.

Mausoleum

Hello there, so I have painted this mausoleum from Multiverse Gaming Terrain . I tried to match it more or less with the gaming mat. Cześć i czołem, pomalowałem takie oto mauzoleum od Multiverse Gaming Terrain . Starałem się, żeby pasowało do maty, na której zresztą stoi.